3 תנוחות יוגה נפוצות

יוגה היא הרבה יותר מסתם ספורט. מדובר בתחום המשלב מדיטציה, הסתכלות פנימית ופילוסופיה, עם תנועה ומודעות לכאן ועכשיו. כאשר עוסקים ביוגה, בין אם כחובבים או מקצוענים, שמים לב לא רק לקושי הפיזי, אלא גם לשינוי בהלך המחשבה בזמן התרגול. יש מספר עצום של תנוחות יוגה, כאשר השימוש בהן משתנה על פי סוג היוגה המדובר. במאמר זה, נפרט על שלוש תנוחות נפוצות.

 

תנוחת העץ

החיים המודרניים גורמים לרוב בני האדם לבלות את רוב היום בישיבה כפופה. אנחנו קמים מהמיטה ומיד מתכופפים לראות מה חדש בפלאפון הסלולארי, מתיישבים לארוחת הבוקר, מתיישבים באוטו בדרך לעבודה אותה אנו מנהלים בישיבה כפופה מול מסך המחשב, ואפילו בזמן הפנוי שלנו אנו כפופים בישיבה מול מסך הטלוויזיה. הישיבה הכפופה גורמת לניוון וקיצור של שרירי יציבה רבים בגב שלנו, שרירים שניתן לחזק ולפתח, ועל ידי כך למנוע פציעות משמעותיות בעתיד, ולהאט את תהליך ההזדקנות. תנוחת העץ ביוגה, היא דרך נהדרת לתרגל ולייצב את השרירים הללו. התנוחה עובדת על מספר רבדים. ראשית, היא פועלת לתרגול שיווי משקל, כאשר אחת מהרגליים מנותקת מהרצפה. הידיים בתנוחת העץ, מורמות כלפי מעלה, ומושכות אחריהן את השכמות, וכמו מאריכות את הגב כולו. תרגול תנוחת העץ הוא חיוני לשמירה על שיווי משקל, ועל יציבה נכונה ובריאה.

 

כלב מביט לאחור

כלב מביט לאחור זו אולי תנוחת היוגה המוכרת והנפוצה ביותר, ומתורגלת בכל העולם, משטחי אדמה בכפרים בהודו, ועד רצפות פרקטים בפתח תקווה. תנוחת הכלב מביט לאחור כוללת מספר שלבים. ראשית, הידיים מונחות על הרצפה, ולאחר מכן מתבצע יישור משולב של הרגליים והידיים, תוך דחיקת אזור הכתפיים כלפי הרצפה, במטרה לייצר תנוחה מאוזנת וגב ישר לחלוטין. למרות שמדובר בתנוחה פשוטה לתרגול, גם אמני יוגה ומומחים ממשיכים לעבוד עלייה באופן תדיר, מאחר ותמיד יש בה מקום לשיפור. תנוחת הכלב מביט לאחור, מאפשר שינוי של זרימת הדם בגוף, לצד מתיחה אפקטיבית של מגוון עצום של קבוצות שריר. במהלך ביצוע התנוחה, מורה מיומן ליוגה יוכל לזהות באופן מדויק מהם האזורים בגוף המתרגלים שלו אשר סובלים מפגיעה, ועל מה כדאי להם יותר לעבוד בתרגול הקרוב.

 

תנוחות הדורשות עמידה על הידיים

לצד התנוחות המוכרות הנעשות בעמידה על הרגליים, יש ענפים שלמים של יוגה הכוללים דווקא תנוחות המתבצעות במהופך, בעת עמידה על הרגלים או הראש. מדובר בתנוחות אשר מתרגלים מגיעים אליהן רק בשלב יחסית מאוחר של התרגול, מאחר והן דורשות גמישות רבה, ומידה מכובדת של כוח פיזי של שרירים עמוקים. במהלך תרגול היוגה המהופך, זרימת הדם בגוף משתנה לחלוטין, באופן שרבים טוענים שיכול להשפיע על בעיות בריאותיות שונות כמו טחורים. בנוסף, התרגול המהופך גורם לשינוי זווית ההסתכלות על העולם, ופותח זווית שונה אל המקום שלנו בו, ואל מצבנו הרוחני.

אישה במדיטציה

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
הפלגות מיוחדות ראשית
כללי
הפלגות נופש עם פינוקים מיוחדים

לאחרונה יצא לכם לשמוע על הרבה אנשים שיצאו לקרוז לקריביים כזה או אחר? אם כך, ברור מדוע גם אתם חושבים על האפשרות הזאת, כי אם יש משהו מיוחד, זו חופשה

רוצים לדבר איתנו?
השאירו פרטים ונחזור אליכם
רוצים לדבר איתנו?
השאירו פרטים ונחזור אליכם
דילוג לתוכן